Mekan Konuşmaları No:93 Hayrettin Günç "Neden Sokaklar ve Sokak Tasarımının Önemi"

Mekan Konuşmaları No:93 Hayrettin Günç

"Neden Sokaklar ve Sokak Tasarımının Önemi"

Dönemin son buluşmasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Yüksek Lisans Programları öğrencilerinin düzenlediği Mekan Konuşmaları serisinin 93.sünde, "Neden Sokaklar ve Sokak Tasarımının Önemi" başlıklı konuşması ile Hayrettin Günç’ü ağırlıyoruz.

Hayrettin Günç, New York'ta yaşayan bir mimar ve kentsel tasarımcıdır. Daha güvenli, adaletli ve sürdürülebilir şehirler yaratmak amacıyla daha iyi sokak tasarımları geliştirmek üzerine, ABD’nin NACTO (Ulusal Şehir Ulaştırma Temsilcileri Birliği) bünyesinde yer alan Global Designing Cities Initiative isimli organizasyonda program yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Günç, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisans, Harvard Üniversitesi Kentsel Tasarım programlarından ise yüksek lisans derecelerini almıştır. Mezuniyetinden beri kentsel tasarım, placemaking ve veri görselleştirme kesişiminde araştırma ve üretimler yapmaktadır. Bu kapsamda, taktiksel kentleşme alanında faaliyet gösteren Team Better Block adlı organizasyonda proje yöneticisi olarak; eş zamanlı olarak da, MIT'de Civic Data Design Lab adlı kurumda da araştırmacı olarak çalışmıştır.

Hayrettin Günç aynı zamanda Herkes İçin Mimarlık Derneği'nin kurucu üyelerindendir.

Günç sunumunda, yaşadığımız kentlerdeki sokaklara yönelik tasarım parametrelerini otomobillerin hareketi ve güvenliğine odaklanan tipik bakış açısından nasıl uzaklaştırırız? Bu konuşma sokakları farklı işlevleri ve kullanıcıları bir araya getiren kamusal mekânlar olarak ele alan tasarım anlayışının sokakları güvenli, erişilebilir ve ekonomik olarak sürdürülebilir mekânlara nasıl dönüştürebileceği konularına odaklanacaktır.

Konuşma herkese açıktır.

Tarih: 07.06.2022 Salı

Saat: 18.00

Çevrimiçi Buluşma: Zoom

Meeting ID: 853 8877 8956

https://us02web.zoom.us/j/85388778956